Zavlažovanie v Skleníku
Pri pestovaní rastlín v skleníku sa nemôžeme spoliehať na dážď a teda musíme zvoliť zavlažovací systém tak, aby rastliny dostali potrebné množstvo vody správnym spôsobom.
Existuje niekoľko zavlažovacích systémov, z ktorých si môžeme vybrať, čo môže byť v niektorých prípadoch metúce. Pri výbere musíme brať do úvahy veľkosť nášho skleníka, typ rastlín, ktoré plánujeme pestovať a koľko času a financií plánujeme investovať do skleníkového pestovania.
Najlepším spôsobom, ako vybrať správny skleníkový zavlažovací systém, je priblížiť si možnosti, ktoré pri zavlažovaní v skleníku máme.
Samozavlažovacie podnosy a kapilárne rohože
Ide o najkomplikovanejšiu metódu zavlažovania, ktorá si stále vyžaduje manuálnu prácu. Sú skvelou voľbou pre menšie skleníky a začínajúcich pestovateľov. Metóda je vhodná pre rastliny, ktoré nemajú radi vodu prichádzajúcu zhora (napr. orchidey).
Zavlažovacie hadice
Tento zavlažovací systém je podobný kvapkovému zavlažovaniu. Materiál, z ktorého je hadica vyrobená je porézny, čo znamená, že neustále uvoľňuje malé množstvo vody do pôdy. Je to efektívny spôsob, v prípade ak neviete plánovať rozloženie kvapkačov. Zavlažovacie hadice sú vhodné hlavne pre vyvýšené záhony, či pri pestovaní koreňovej zeleniny.
Kvapkové závlaha do skleníka
Ide v podstate o hadicu s viacerými otvormi, ktoré uvoľňujú vodu v stanovených intervaloch počas dňa. Tento systém uvoľňuje pomalé kvapky vody, takže rastliny nevysychajú. Kvapkový systém je veľmi užitočný pre skleníky akejkoľvek veľkosti, pretože sa dajú jednoducho škálovať. Kvapkové zavlažovanie sa najčastejšie využíva pre zavlažovanie zeleniny ako sú paradajky alebo paprika. Ide o najefektívnejší spôsob zavlažovania.
Postrekovanie zhora
Tento zavlažovací systém sa zvyčajne používa pre rastliny, ktoré tolerujú mokré lístie. Nadzemné postrekovače využívajú potrubia umiestnené nad rastlinami, ktoré sú vybavené tryskami. Tieto trysky je možné nastaviť na rôzne rozsahy postreku a v skleníkoch sa bežne montujú na strop. Nadzemné tryskové systémy fungujú najlepšie na zalievanie malých presadených rastlín, kým nie sú pripravené na umiestnenie do záhrady alebo kvetinového záhonu. (napr. hrach, reďkovky)
Systém zahmlievania (rozprašovania)
Tento systém je skvelý pre veľké skleníky a množenie sadeníc. Je to najlepšia voľba pre skleník s množstvom semien, ktoré potrebujú pravidelné zalievanie. Hmlové systémy uvoľňujú len malé množstvo kvapôčok vody (vytvárajú hmlu). Postrekovače používajú pri behu oveľa viac vody v porovnaní s kvapkovým zavlažovaním a používajú sa len na krátky čas. Zahmlievací systém môže znížiť teplotu v skleníku, čo môže byť celkom užitočné v lete alebo v teplejšom podnebí. Sú tiež ideálnou voľbou pre tropické rastliny, pretože zvyšujú vlhkosť v skleníku.
RainPRO odporúča
Ideálny skleník je skleník, v ktorom môžete zameniť zavlažovanie v závislosti od rastlín, ktoré v danej sezóne aktuálne pestujete. V našich končinách sa v skleníku najčastejšie pestujú paradajky, papriky a uhorky. Pre tieto účely vám najlepšie poslúži kvapková závlaha, ktorá je nenáročná na údržbu a cenovo prijateľná. Pestovanie v skleníku v kombinácii s vyvýšeným záhonom vybaveným zavlažovacou hadicou získate ideálnu flexibilitu pri vašom pestovaní za rozumný "peniaz".
Pre pestovateľov, ktorý pestujú na veľkých otvorených plochách odporúčame zvážiť úderové postrekovače v kombinácii s plochými kvapkovými hadicami.
Viac informácii ako správne zavlažovať, papriky či paradajky nájdete v našom blogu.
Závlaha samospádom alebo čerpadlom
Ako zdroj vody pre zavlažovanie je najvhodnejšia dažďová voda, ktorú môžete čerpať čerpadlom z nádrže. V prípade ak pri skleníku nie je dostupný elektrický prúd pre napájanie čerpadla môžete využiť gravitačné zavlažovanie.
Viac informácii o vyhodach gravitačného zavlažovania nájdete v tomto článku.
Dúfame, že tento krátky článok vám pomôže získať prehlaď o dostupných možnostiach zavlažovania pre váš skleník. V prípade otázok nás neváhajte kontaktovať na info@rainpro.sk.