Senzory
Ako správne vybrať spoľahlivý senzor pre riadiacu jednotku ?
Na trhu sú dostupné rôzne typy senzorov poveternostnej situácie a ich kombinácie, napríklad senzor dažďa, mrazu a ET (evapotranspirácie).
Senzory dažďa a mrazu ukončia zavlažovanie alebo mu zabránia v prípade zrážok alebo nízkej vonkajšej teploty.
Senzory ET počítajú množstvo vody vyžadovanej rastlinami a automaticky upravia dobu zavlažovania na základe aktuálnych poveternostných podmienok.
Senzor dažďa vyberáme podľa modelu použitej riadiacej jednotky a spomínaných funkcii. Pri výbere uprednostňujeme spoľahlivé produkty od výrobcu ako sú Hunter alebo Rain Bird, ktoré môžete nájsť aj na stránkach nášho obchodu.
Nebezpečenstvo nesprávneho umiestnenia senzora
Senzory dažďa by mali byť nainštalované na miesta, kde na ne môže priamo pršať ako sú napríklad okraj strechy, dažďový odkvap alebo na stĺpik plota. Pri montáži potrebujeme zabezpečiť, aby sa senzory nenachádzali pod stromami alebo inými rastlinami a aby neboli v dosahu lúča niektorého postrekovača.
Senzory mrazu zastavia zavlažovanie alebo mu zabránia pri poklese teploty pod 3 °C. Senzor opätovne aktivuje systém, ak sa teplota dostane do rozsahu 3 – 7 °C. Požiadavky umiestnenia senzora mrazu sa zhodujú s požiadavkami pre snímače dažďa.
Senzory poveternostnej situácie ET umiestňujeme navyše tak aby boli počas dňa a roka čo najviac oslnené.
V prípade zlého umiestnenia senzor vyhodnotí údaje nesprávne a pošle riadiacej jednotke falošný signál čo v konečnom dôsledku spôsobí prelievanie resp. vysychanie zavlažovaných plôch a rastlín. Výsledkom nesprávnej polohy senzora sa môžu zavlažované rastliny a trávnaté plochy trvalo poškodiť.
Akým spôsobom pripájame senzor k riadiacej jednotke ?
Snímače určené pre riadiace jednotky zavlažovacieho systému pripájame najčastejšie nasledujúcim spôsobom:
Pevná komunikácia pomocou kábla
Senzory sa pripájajú k vstupom radiacej jednotky na pripojenie senzorov priamo dvomi vodičmi od každého senzora. Pri inštalácii a pripájaní vodičov treba postupovať opatrne, aby nedošlo k ich poškodeniu
Bezdrôtová komunikácia pomocou rádiového spojenia
Senzory majú priamo zabudovaný vysielač napájaný z batérie, ktorý odosiela údaje do prijímača pripojeného k riadiacej jednotke. Bezdrôtová komunikácia umožňuje rozšírenie možností inštalácie senzora. V tomto prípade je potrebné skontrolovať príjem signálu zo zamýšľaného miesta na inštaláciu. V blízkosti senzora a jednotky odporúčame nepoužívať vysokonapäťové zdroje rušenia, ktoré by mohli spôsobovať ťažkosti pri príjme. Aby ste predišli budúcim problémom s pripojením, nezabudnite viacnásobne otestovať kvalitu príjmu na strane prijímača so senzorom/vysielačom na zamýšľanom mieste pre inštaláciu.
Komunikácia s meračom prietoku
Okrem štandardných snímačov dažďa je možné k vybraným modelom riadiacich jednotiek pripojiť merače prietoku a tým obohatiť zavlažovací systém. Merače prietoku sa pripájajú k vstupom na pripojenie senzorov priamo dvomi vodičmi od každého senzora. Merače prietoku sa inštalujú medzi prívod vody a hlavný ventil. Aby ste predišli falošným poplachom, za meračom prietoku by sa nemali nachádzať žiadne vodovodné kohútiky alebo iné zariadenia s nekontrolovaným odberom vody. V prípade, že všetky cievky elektromagnetických ventilov pripojené k riadiacej jednotke nie sú navzájom zoskupené (napr. súčasťou jedenej šachty so spoločným prívodom), môže sa vyžadovať inštalácia viac než jedného merača prietoku. Taktiež platí pravidlo, 30 cm pred alebo za meračom prietoku by nemali byť 90° ohyby potrubia.
Aké príslušenstvo môžem zakúpiť pre senzor ?
Senzory pracujú s riadiacou jednotkou a teda sú rozširujúcim doplnkom pre zvýšenie inteligencie zavlažovacieho systému. Montáž je jednoduchá a nevyžaduje špeciálne náradie.
Súhrn základných parametrov pre správny výber:
• Pripojenie
• Dostupné funkcie
• Kompatibilita s riadiacou jednotkou